Kireçlenme Tedavisi

Kireçlenme Tedavisi

Kireçlenme kronik bir hastalık olarak nitelendirilir. Günümüzde kıkırdak dokunun yenilenmesinde kesin sonuç veren bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Mevcut tedavi yöntemlerinin tamamı kireçlenme belirtilerini (ağrılarını) azaltmaya ve hastalığın ilerlemesine engel olmaya yönelik semptomatik tedavilerdir. [3]

Kireçlenme Nasıl Tedavi Edilir?

Kireçlenme tedavisinde ağrı kesici (analjezik) ve antienflamatuar ilaçlar kireçlenme ağrılarının bastırılmasına yardımcı olsa da uzun vadede yeterli olmamaktadır. Yetkin kişi ve kuruluşlar kireçlenme tedavisinde ilaçların ve ilaç dışı yöntemlerin birlikte kullanılmasını tavsiye etmektedir. [4]

Kireçlenme tedavisindeki ilk adım hastalığa destek olan faktörleri azaltmaya yönelik önlemler almaktır. Bu önlemler kireçlenme semptomlarının hissedilme şiddetini azaltır ve kireçlenmenin ilerlemesine engel olur. Kireçlenme tedavisinde alınabilecek önlemler şu şekilde sıralanabilir:

1. Eklemi zorlayıcı hareket ve davranışlardan kaçınmak

Kireçlenmenin başlamasının ve ilerlemesini etkileyen en önemli faktörlerden birisi eklemi zorlayan hareketler sonucunda yaşanan incinme ve sakatlanmalardır. Kuvvete dayalı ve ağır yük taşımayı gerektiren işler yapmak, spor ve fitness sırasında eklemlere bir anda fazla yüklenmek kireçlenmeye sebep olabilir.

2. Sağlıklı beslenmek ve kilo vermek

Vücudumuzdaki fazla kilolar eklemleri devamlı olarak zorlayan yüklerdir. Bu nedenle eklem sağlığını korumak için ilk adımlardan birisi sağlıklı beslenme ile fazla kilolardan kurtulmaktır. Kireçlenme tedavisinde kemik ve kıkırdak oluşumunda görev alan C vitamini, D vitamini, kalsiyum, antioksidan ve lif açısından zengin besinler (meyve, sebze, tahıl, kuruyemiş, süt ürünleri ve balık) tüketmek tedaviyi destekler.

3. Spor ve egzersizler ile eklemi güçlendirmek

Hareket sırasında kaslar, bağlar ve tendonlar ağırlık kuvvetini eklem ve kıkırdaklarla birlikte paylaşır ve harekete destek olur. Eklemi zorlamayacak spor ve egzersizler ile eklemi güçlendirmek kireçlenmenin oluşmasına ve ilerlemesine engel olur.

NOT: Diz, dirsek ve omuz gibi çifti olan eklemlerde egzersizleri tekil şekilde yapmak önemlidir. Bu şekilde sağlıklı eklemin egzersizin çoğunu yapmasına engel olunarak her iki eklemin de güçlenmesi sağlanır.

Eklem Sıvısı Enjeksiyonu

Kireçlenme tedavisinde başvurulan yöntemlerden birisi hyalüronik asit enjeksiyonudur. “Eklem sıvısı enjeksiyonu”olarak da bilinen bu yöntemde sinoviyal eklem bölgesinden iğne ile bir miktar eklem sıvısı alınarak hyalüronik asit enjekte edilir. Riskli bir tedavi yöntemi olan eklem sıvısı enjeksiyonunun uzman hekimler tarafından uygulanması çok önemlidir. Yanlış enjeksiyon uygulamaları eklemde enfeksiyon, akut enflamasyon ve şişliklere sebep olabilir. Hyalüronik asit enjeksiyonunun şiddetli ağrıların görüldüğü ileri evrelerdeki kireçlenme vakalarında daha az etkilidir. [5]

Kireçlenme Tedavisinde FLEXISEQ

FLEXISEQ® Akıllı Jel kireçlenme tedavisinde en pratik ve ekonomik çözümü sunan bir medikal üründür. Kireçlenme ağrılarını eklem kayganlığını artırarak giderir ve eklemleri kireçlenmeye karşı korur. 1 eklemde kullanılan 1 tüp FLEXISEQ®’in eklem kayganlaştırıcı ve koruyucu etkisi 1 yıla kadar kalıcı olur.