Kireçlenme

Kireçlenme (Osteoartrit)

Eklem Sıvısı Nedir?

Eklem sıvısı (sinoviyal sıvı) insan vücudundaki parmak, el, kol, omuz, ayak, diz, kalça ve boyun gibi hareketli eklemlerde iki kemiğin birleştiği bölgede yer alan kaygan bir vücut sıvısıdır. Eklem bölgesini saran eklem zarı (sinoviyum) tarafından salgılanır ve yumurta akı kıvamındadır. Hareket sırasında meydana gelen sürtünmeyi azaltarak eklemlerin kolayca hareket etmesini sağlar. Bu sayede kemik ve kıkırdak yüzeylerinin sürtünmeden dolayı aşınmasına engel olur.

Eklem sıvısının miktarı ve kayganlığı zaman içerisinde yetersizleşebilir. Bu durum genellikle 40 yaş ve üzerindeki bireylerde görüldüğü gibi daha genç bireylerde görülme olasılığı da vardır.

Eklem Sıvısı Azalması Nedir?

Eklemlerde meydana gelen sakatlık ve zorlanma gibi olaylar sinoviyal bölgenin yapısının değişmesine sebep olabilir. Bunun sonucu olarak eklem sıvısı sinovyal boşluğu tamamen dolduramayabilir. Ayrıca eklem sıvısı ömür boyu her hareket sırasında aktif olarak kullanıldığı için ilerleyen yaşlarda saflığını ve kayganlığını normal olarak kaybeder. Bu ve benzeri durumların tamamı halk arasında Eklem Sıvısı Azalması olarak adlandırılır.

Eklem Sıvısı Azalması Neden Olur?

Eklem sıvısı azalması ile ilişkilendirilen ve bu rahatsızlığına neden olduğu düşünülen birçok faktör bulunur. Eklem sıvısı kaybına neden olabilen en yaygın faktörler;

 • İlerleyen yaş (40+),
 • Fazla kilolar,
 • Hareketsiz bir yaşam tarzı,
 • Kas bakımından güçsüz eklem yapısı,
 • Eklemin sınırlarını zorlayıcı hareketler,
 • Aşırı yük taşımaları,
 • Sakatlanmalar,
 • Sağlıksız beslenme,
 • Yetersiz su tüketimi,
 • Fazla tuz tüketimi,
 • Fazla kolesterol tüketimi ve
 • Kalsiyum eksikliğidir.

Kireçlenme (Osteoartrit)

Sağlıklı eklemlerde hareketi desteklemek için eklem sıvısına ek olarak kemiklerin ekleme yakın yüzeylerinde kıkırdak tabakalar bulunur. Bu kıkırdak tabakalar eklem sıvısının da yardımıyla sürtünmeyi azaltırlar. Birbirleri üzerinde kayarak kemikler arasında tampon işlevi görürler.

Eklem sıvısı azalmasının kaçınılmaz sonucu tıbbi literatürde “Osteoartrit” olarak adlandırılan kireçlenme hastalığıdır. Kireçlenme hastalığı hareketli eklemlerde eklem sıvısının azalması ve bunun sonucunda kıkırdak dokunun aşınması durumudur. Tüm hareketli eklemlerde görülebilen kireçlenme en sık diz, kalça, omuz, boyun ve dirsek eklemlerinde görülür. [1]

İleri evrelerdeki kireçlenme hastalarında kıkırdak tabakalar kayganlaştırıcı görevini yerine getiremeyecek kadar incelir ve zarar görür. Hastaların eklemlerinde “takırtı, kütürtü, çıtırtı” sesleriyle ifade edilen zorlanmalar ve ağrılar meydana gelir. Bu ağrılar hastaların günlük aktiviteleri sırasında rahatça hareket etmelerine engel olur.

– Sağlıklı Eklem –

Eklem Kireçlenmesi, Diz Ağrısı, Kireçlenme, Flexiseq, Kireçlenme Tedavisi, Kalça Kireçlenmesi

– Kireçlenme Görülen Eklem –

Eklem Kireçlenmesi, Diz Ağrısı, Kireçlenme, Flexiseq, Kireçlenme Tedavisi, Kalça Kireçlenmesi

Kireçlenme Kimlerde Görülür?

Kireçlenme toplumda en sık görülen kronik romatizmal hastalıktır ve görülme sıklığı ilerleyen yaşla birlikte artar. Özellikle 40 yaş ve üzeri bireylerin dizlerinde görülen kireçlenme ağrıları bu yaş seviyesinde en sık görülen fiziksel yetersizlik olarak belirlenmiştir. [1]

Kireçlenmenin Tedavisi Nedir?

Kireçlenme kronik bir hastalıktır. Günümüzde kıkırdak dokuyu yenileyen ve kesin sonuç veren bir kireçlenme tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Mevcut tedavi yöntemlerin tümü kireçlenme ağrılarını azaltmaya ve eklemleri kireçlenmeye karşı koruyarak hastalığın ilerlemesine engel olmaya yönelik semptomatik tedavilerdir. [3]

Yetkin kişi ve kuruluşlar kireçlenme tedavisinde ilaç ve ilaç dışı tedavileri birlikte kullanılmasını tavsiye etmektedir. [4] Ağrı kesici (analjezik) ve antienflamatuar ilaçlarla kireçlenme ağrılarının bastırılması uzun vadede yeterli olmayacaktır.

Kireçlenme tedavisindeki ilk adım hastalığın ilerlemesine engel olacak önlemleri almaktır. Sağlıklı beslenmek, kilo vermek, spor ve egzersiz yaparak kasları güçlendirmek, eklemleri zorlayıcı hareket ve davranışlardan kaçınmak kireçlenmenin ilerlemesine engel olur.

Kireçlenme tedavisinde başvurulan yöntemlerden birisi hyalüronik asit enjeksiyonudur. “Eklem sıvısı enjeksiyonu” olarak da bilinen bu yöntemde hyalüronik asit uzman hekim tarafından sinoviyal eklem bölgesine iğne ile enjekte edilir. Eklem sıvısı enjeksiyonunun uzman hekimler tarafından uygulanması çok önemlidir. Yanlış enjeksiyon uygulamaları eklemde enfeksiyon, akut inflamasyon ve şişliklere sebep olabilir. Hyalüronik asit enjeksiyonu şiddetli ağrıların görüldüğü ileri evrelerdeki kireçlenmelerde daha az etkilidir. [5]

Kireçlenme Tedavisinde FLEXISEQ®

FLEXISEQ® Akıllı Jel kireçlenme tedavisinde en pratik ve ekonomik çözümü sunan bir medikal üründür. Kireçlenme ağrılarını eklem kayganlığını artırarak giderir ve eklemleri kireçlenmeye karşı korur. 1 eklemde kullanılan 1 tüp FLEXISEQ®’in eklem kayganlaştırıcı ve koruyucu etkisi 1 yıla kadar kalıcı olur.